
Museon kuvaus
Kuopion museo - kaksi maineikasta museota satavuotiaassa jugendlinnassa!
Arkkitehti J.V.Strömbergin suunnittelema Kuopion museo -rakennus valmistui vuonna 1907. Nykyään rakennuksessa esitellään Kuopion luonnontieteellisen museon ja Kuopion kulttuurihistoriallisen museon näyttelyitä. Luonnontieteelliset näyttelyt kertovat Itä-Suomen luonnosta ja sen ilmiöistä elämyksellisesti ekologiaan pohjautuen. Vaikuttava mammutti-interiööri ilmentää alueen luontoa yli 22 000 vuoden takaa. Kulttuurihistorialliset näyttelyt kuvaavat puolestaan pohjoissavolaisten ihmisten elämää esihistoriasta nykypäivään.
Molemmat museot toimivat oman alansa maakuntamuseoina. Kuopion luonnontieteellisen museon tehtävänä on tallentaa, tutkia ja esitellä erityisesti itäsuomalaista luontoa ja sen monimuotoisuutta. Kokoelma- ja näyttelypalveluiden lisäksi museo tarjoaa lajintuntemus- ja muita asiantuntijapalveluita tutkimusta, opetusta ja yhteiskunnallista päätöksentekoa varten. Museolla on maamme merkittävimpiin lukeutuvat kasvi- ja eläintieteelliset kokoelmat. Kuopion kulttuurihistoriallinen museo tallentaa, tutkii ja esittelee Pohjois-Savon esihistoriaa, historiaa, kansanelämää ja muuta kulttuurihistoriaa. Kokoelmien helmiin voi tutustua Kuopion museon lisäksi Korttelimuseon ja J.V.Snellmanin kotimuseon näyttelyissä.
Sijaintiosoite: Kauppakatu 23, 70100 Kuopio
Postiosoite: Kauppakatu 23, 70100 Kuopio
Puh. museo: (017) 182 603
Verkkosivut
www.kuopionmuseo.fi
Sähköposti
etunimi.sukunimi
kuopio.fi
Aukioloajat
| Ma | - |
| Ti | 10:00-17:00 |
| Ke | 10:00-17:00 |
| To | 10:00-17:00 |
| Pe | 10:00-17:00 |
| La | 10:00-17:00 |
| Su | - |
Pääsymaksut
7/4/0 €, alle 18-vuotiaat maksutta. Kuopion museolla, Kuopion korttelimuseolla ja Kuopion taidemuseolla on Yhteislippu, 9e. Se on voimassa ostopäivästä vuoden eteenpäin.
Opastus
Opastukset varataan ennakkoon p.(017) 182 603. Yleisopastukset 25 €, erityisopastukset 50 €.
Kulttuurihistoriallinen museo
Luonnontieteellinen museo
Maakuntamuseo
Museokauppa
Paikoitus
Esteetön sisäänpääsy osaan tiloista: Alakerran näyttelysaleihin
Esteetön wc
Lainattava pyörätuoli
* Suomen museoliiton jäsenmuseo
Museot aakkosittain
(919 kpl)
Taidenäyttelyt (189 kpl)
Kulttuurihistorialliset, luonnontieteelliset ja erikoismuseoiden näyttelyt (207 kpl)
Tapahtumat (147 kpl)