CHRISTMAS OFFER: Museum Card now for only €71!
Buy now
 
Event
 

Arkistolive: Toimittajien matkamuistot

Merkki, Helsinki

  • 12.12.2025 (13-13:15)

Helsingin Sanomien ulkomaantoimittajien vinkeät matkamuistoesineet kertovat vakavista asioista. Seuraa Arkistoliveä @merkkiarkisto Instagramissa!

 

Helsingin Sanomien ulkomaantoimittajat ovat 1990-luvulta lähtien tuoneet työmatkoiltaan erikoisia tai hassuja matkamuistoja sanomalehden toimituksen yhteiseen vitriiniin. Tämä omalaatuinen ”museo” on ollut jo kertaalleen joulukuussa esittelyssä, kun HS julkaisi esine-esittelyjä joulukalenterin muodossa vuonna 2019.

Merkin projektitutkija Nea Väänänen esittelee kokoelmaa joulukuun Arkistolivessä. Vinkeät matkamuistoesineet kertovat vakavista asioista, kuten Jugoslavian hajoamissodista, Thaimaan mielenosoituksista ja Tšetšenian presidentin murhaiskusta. Ne myös tarjoavat katsauksen ulkomaantoimittajien työhön.

Liity noin vartin mittaiseen livelähetykseen @merkkiarkisto tilillä. Lähetyksestä jää tallenne Instagramin syötteeseen, joten Arkistolive on katsottavissa Instagramissa myös myöhemmin.

Share this with your friends!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museum contact details

Merkki
Ludviginkatu 2-4, 00130 Helsinki

020 720 9810

Museum website

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Merkki, Ludviginkatu 2-4, 00130 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Admission fees


Admission with Museum Card

0 €

Payment methods

Vain korttimaksu.

Tapahtuma-tyypit

 

OTHER MUSEUMS NEARBY