Offer: Get the Museum Card with monthly payment – get one bonus month free!
Buy now
 
Event
 

Arkistolive: Kuka saa äänestää?

Merkki, Helsinki

  • 10.2.2026 (13-13:15)

Yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden saavuttaminen Suomessa 120 vuotta sitten ei ollut mikään läpihuutojuttu. Miten äänioikeudesta keskusteltiin ja sitä haluttiin uudistaa 1800–1900-lukujen vaihteessa?

 

Ennen vuotta 1906 vain osa miehistä – ne, joilla oli korkea asema, palkka tai varallisuus – saivat äänestää. Pienestä Suomesta tuli kuitenkin kansanvallan edelläkävijä, jossa sukupuolesta ja yhteiskuntaluokasta riippumatta jokainen sai äänestää ja myös asettua ehdolle.

Helmikuun Arkistolivessä Merkin kokoelmavastaava Johanna Mieto esittelee Merkin arkistoaineistoja, jotka kertovat siitä, miten äänioikeudesta keskusteltiin ja sitä haluttiin uudistaa 1800–1900-lukujen vaihteessa. Arkistolive on Radikaalit! Oikeus ääneen -näyttelyn ohjelmaa.

Merkin arkistosta löytyy aineistoa etenkin uudistusmielisen Päivälehden ja siihen tiiviisti kytkeytyneen Nuorsuomalaisen puolueen taustakeskusteluista. Liberaalitkin olivat alkuun keskenään erimielisiä siitä, keille kaikille äänioikeus tulisi laajentaa.

Liity noin vartin mittaiseen livelähetykseen @merkkiarkisto tilillä. Lähetyksestä jää tallenne Instagramin syötteeseen, joten Arkistolive on katsottavissa Instagramissa myös myöhemmin.

Share this with your friends!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museum contact details

Merkki
Ludviginkatu 2-4, 00130 Helsinki

020 720 9810

Museum website

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Merkki, Ludviginkatu 2-4, 00130 Helsinki


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Admission fees


Admission with Museum Card

0 €

Payment methods

Vain korttimaksu.

Tapahtuma-tyypit

 

OTHER MUSEUMS NEARBY