Näyttely
 Sisäänpääsy Museokortilla
 

kesäuni

Orimattilan taidemuseo, Orimattila

  • 12.6.2026–23.8.2026

Kesäuni kutsuu uneksimaan ja virittäytymään totunnaisuuksien tuolle puolen nykykuvanveiston keinoin.

 
Océane Bruel: All the Mouths (detail)

Kesäuni on kahden palkitun kuvanveistäjän, Iisa Lepistön ja Océane Bruelin tunnelmalähtöinen näyttely. Siinä painottuu tilallisuus, materiaalilähtöisyys ja kuvanveiston uudet suunnat. Kokonaisuuteen lukeutuva poeettinen teksti johdattaa katsojan näyttelyn unenomaiseen tunnelmaan.

Iisa Lepistö (s.1994, Sipoo) työskentelee pääosin kiven parissa tekstin ja veiston keinoin. Teoksissaan hän käsittelee muistia, pitkäjänteisyyttä ja rytmiä. Océane Bruelin (s. 1991, Montpellier, Ranska) työskentely liikkuu puolestaan kuvanveiston ja installaation rajapinnalla. Hänen tuotannossaan ruumiillisuus, materiaalisuus ja tilallisuus muodostavat herkän kudelman. Kesäuni on kuvanveistäjien ensimmäinen yhteisnäyttely.

Näyttely toteutetaan yhteistyössä Suomen Kuvanveistäjäliiton kanssa. Sen kuratoi Galleria Sculptorin näyttelyvastaava Saskia Suominen.

Kerro tästä myös ystävillesi!

  • Facebook
  • X
  • Instagram
  • WhatsApp

Museon yhteystiedot

Orimattilan taidemuseo
Lahdentie 65, 16300 Orimattila

044 781 3567

Museon kotisivut

Yhteydet julkisilla

Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa

×

Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa

Päämäärä:

Orimattilan taidemuseo, Lahdentie 65, 16300 Orimattila


Lähtöpiste:






Tai lataa Reitit ja Liput -sovellus

Pääsymaksut


Sisäänpääsy Museokortilla

10/5/0 €

Maksutavat

Käteinen, maksukortit

Aukioloajat

Ma Suljettu
Ti Suljettu
Ke 10:00-16:00
To 10:00-16:00
Pe 10:00-16:00
La 10:00-16:00
Su 10:00-16:00

Avoinna ke-su klo 10-16. Huom. 23.5. avoinna klo 10-14. Suljettu 25.5.-11.6.2026.

Näyttelyn tekstit kielillä

 

Kohdetta lähellä olevat museot