Ysäri
Seinäjoen museot, Etelä-Pohjanmaan museo, Seinäjoki
- 11.11.2026–4.4.2027
Näyttely suurten muutosten vuosikymmenestä
1990-luku oli suurten muutosten vuosikymmen. Suomi liittyi Euroopan unioniin ja euro korvasi markan rahayksikkönä. Lankapuhelin vaihtui kännykkään ja Internet tuli useimpien ulottuville. Näyttelyssä on esillä aineistoja yhteiskunnallisista tapahtumista sekä yhteisiä jaettuja muistoja vuosikymmeneltä.
Yleisö on päässyt osallistumaan näyttelyn tekemiseen poikkeuksellisen laajasti: yli sata ihmistä lahjoitti etenkin arjen muutoksesta kertovia esineitä ja kuvia näyttelyä varten. Näyttelyssä on esillä muun muassa 1990-luvun nokialaisia kännyköitä, puhelinkortteja ja kokonainen puhelinkoppi, jossa voi kokeilla kolikkopuhelinta. Ysärin lelut, postimyyntiluettelot ja muodikkaat vaatteet nappiverkkareista vyölaukkuihin kertovat kulutuksen kasvusta ja vapaa-ajasta. Nuorison elämää kuvaavat puolestaan aikakauden musiikki ja elokuvat.
Näyttelyssä on esillä myös esimerkiksi viimeiseksi jäänyt markkasarja, haastattelu turkistarhaiskuista sekä sateenkaarikansan tasa-arvopyrkimyksistä kertovia esineitä ja muistoja. Ysäri muistetaan niin ikään lamasta: työttömiä oli enimmillään puoli miljoonaa. Lamatuskaa sentään helpottivat kotiviini, karaoke ja jääkiekon MM-95 kultajuhlahumu, johon voi eläytyä kuvaamalla itsensä Havis Amanda -patsaan silhuetin kanssa.
Näyttelyssä on myös mahdollista jakaa omia ysäri-muistoja kokonaisen vuosituhannen päättäneestä vuosikymmenestä.
Työväenmuseo Werstaan tuottama näyttely on avoinna Etelä-Pohjanmaan museossa 11.11.2026 – 4.4.2027. Näyttely avataan keskiviikkona 11. marraskuuta klo 18.00 Ysäri-discolla. Avajaisissa vapaa sisäänpääsy.
Seuraa museomme tapahtumatiedotusta, sillä luvassa on ysärille sopivaa ohjelmaa!
Museon näyttelyt
Museon tapahtumat
Osana kulttuurikierrosta
Museon yhteystiedot
Seinäjoen museot, Etelä-Pohjanmaan museo
Törnäväntie 23, 60200 Seinäjoki
06 416 2648, 050 379 1961
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Seinäjoen museot, Etelä-Pohjanmaan museo, Törnäväntie 23, 60200 Seinäjoki
Lähtöpiste:
Pääsymaksut
8/6/0 €
Perjantaisin vapaa pääsy
Maksutavat
Käteinen, pankkikortti, luottokortti
Aukioloajat
| Ma | Suljettu |
| Ti | Suljettu |
| Ke | 12:00-18:00 |
| To | 12:00-18:00 |
| Pe | 10:00-16:00 |
| La | Suljettu |
| Su | 12:00-16:00 |
Perjantaisin vapaa pääsy. Tarkistathan poikkeukset aukioloaikoihin: https://www.seinajoki.fi/kulttuuri-ja-liikunta/museo/tervetuloa-museoon/aukioloajat-ja-paasymaksut/


