Mistä on hyvä sormus tehty?
Finlands ur- och smyckesmuseum Kruunu, Espoo
- 20.10.2026 (17.30)
Tapahtuma ja paneelikeskustelu

Mistä on hyvä sormus tehty? -tapahtuma tuo Vuoden Kaunein Sormus 2026 -kilpailun finalistimuotoilijat ja esiraadin edustajat museolle keskustelemaan vastuullisuudesta, materiaalien kierrätyksestä, sormusten uniikkituotannosta sekä sormusten välittämistä tarinoista ja merkityksistä käyttäjille yhdessä yleisön kanssa. Paneelia kuratoi päätoimittaja Sari Yli-Salomäki, Häät.fi ja Häät-lehti. Finalistimuotoilijoista paikalla ovat Otto-Emil Lamberg, Emil Lindfors, Thomas Narsakka, Mika Tarkkanen ja Katja Warborn.
Sormus sormessa – matka historian halki
Lisäksi tapahtumassa kuullaan va. museonjohtaja Johanna Järviniemen sormusten historiaa mielenkiintoisesti valottava luento Sormus sormessa – matka historian halki.
Tervetuloa kuuntelemaan ja osallistumaan keskusteluun! Tilaisuus on maksuton ja illan aikana on myös tilaisuus tutustua museon näyttelyihin.
Museets utställningar
Museets evenemang
Museets kontaktuppgifter
Finlands ur- och smyckesmuseum Kruunu
Ahertajantie 3, 02100 Espoo
050 553 9299
Yhteydet julkisilla
Näytä reitti museolle Matkahuollon reittioppaassa
Katso reitti Matkahuollon reittioppaassa
Päämäärä:
Finlands ur- och smyckesmuseum Kruunu, Ahertajantie 3, 02100 Espoo
Lähtöpiste:
Inträdesavgifter
15/7/0€
Betalningssätt
Museokortti
Pankkikortti
Käteinen
Kaikukortti
Smartum Mobiili
Espassi Mobiili
Edenred Mobiili & -kortti


